. Dědictví kláštera ,,Shao-Lin“ | Sebeobrana Beroun

Dědictví kláštera ,,Shao-Lin“

Bojové umění velmistra Yip Mana, sebeobrana v telefonní budce či exploze uvolněné energie – na první pohled tři navzájem nesouvisející názvy, které však charakterizují jedno a to samé.

Wing Chun Kung Fu.

I takto je možné vyjádřit podstatu tohoto čínského bojového umění, které přeměňuje fyzikální zákony v realitu. Umění, bez falešných iluzí a tajemných záhad.

Kdo z vás pozná jeho tvář, nikdy nemění pojmy za dojmy a bez jakýchkoliv předsudků kráčí za vlastním poznáním. Wing Chun není sport, kde by se pořádaly přebory a soutěže, rozdávaly poháry, nebo výkonnostní stupně. Ale jen čistá sebeobrana a boj.

Základem systému Wing Chun je úspora pohybu, a vlastně neexistují předepsané techniky. Účelnost vychází z jednoduchosti. / Wing chun byl vyvinut ženou proto,aby se ženy ubránili mužům, a zdokonalený muži tak, aby byla dána možnost se ubránit jiným stylům. Ale i zde platí, že proti sobě nikdy nebojují dva styly, ale vždy dva lidé, a bojový styl je vždy dobrý jen tak, jak dobří jsou ti, kdo jej cvičí. Wing Chun Kung Fu je pouze návod který dva lidé mohou použít různě, a přece to bude správné.

Shao-linský chrám v provincii Che-nan, založený roku 495 n.l., patřil k nejstarším čínským střediskům překládání buddhistických textů a vivinul se ve velký a bohatý klášter. Je možné, že tu kolem roku 530 sídlil i Bódhidharma, uctívaný jako zakladatel čchanového / zenového / buddhismu. Legendy mu připisují zavedení praxe bojových umění beze zbraně, z něhož se později vyvinulo slavné shaolinské kung fu, které Shao-lin, přezdívaný ,,klášter kong fu,, proslavily. První zmínka o ,,bojujících mniších,, ze Shao-Linu pochází z počátku sedmého století, kdy císaři Kao-cuovi pomohlo v bitvě třináct zdejších mnichů. Je velmi těžké odhadnout, v jakém rozsahu a v jaké podobě se tu bojová umění prováděla, ale za dynastie Ming byl už Shao-Lin proslulým bojovým centrem. / Zejména ho proslavilo umění boje s holí. / Za dynastií Ming a Čching se shaolinské bojové techniky rozšířily po celé Číně. Mnoho škol bojových umění, jež se vynořila mezi tajnými společnostmi – si činilo nároky na to, že pocházejí přímo od bojujících mnichů z kláštera ,,Shao-lin“.